Kodėl pigus ir greitas projektas neįveiktų Dakaro?

Pakvipus pavasariui, nubunda ilgai miegoję statytojai. Pavasarinis statymo noras toks nenumaldomas, kad trūks plyš reikia pradėti kažką daryti ir kasti dabar.

O kur, pone, buvote pernai?
“Norėjau paklausti koks pas jus užimtumas? Norėčiau individualaus namo projekto. Kokie galėtų būti pas jus terminai su statybos leidimo gavimu? Ir kokia galėtų būti preliminariai kaina? Namo “griaučius” turiu preliminariai pasipaišęs. Šiuo metu dar vyksta sklypo paskirties keitimo procesas (baigiamoji stadija), todėl noriu jau lygiagrečiai pradėti projektuoti namą, kad sutaupyti kažkiek laiko.”
Laikas jūsų nespaudžia. Naivumas jus spaudžia.
“Dėkui už informaciją. Norisi šiais metais dar pradėti statybas, todėl terminai man yra svarbūs. Aišku svarbi yra ir kokybė. Per ilgai užsitęsė paskirties keitimas todėl taip viskas ir nusivėlino. Kol kas ieškau kito architekto.”
Greitesnio ir pigesnio. Kokybė nebesvarbi. Nepamirškit, viskas Jūsų pačių sąskaita.
Būtų juokinga, jei nebūtų graudu ir tokių situacijų yra daug.

Kada pradėti?
Yra puikus pasakymas, kad prieš ką nors pradedant, reikia labai gerai ir aiškiai įsivaizduoti pabaigą – ką norime pasiekti. Ir kai bandai viską detaliai įsivaizduoti ir pradėti suprasti, ūmai suvoki, kad nėra viskas taip paprasta.
Ką jau kalbėti apie namo statybą.
Prieš startą, nesvarbu kokį – Dakaro ralį, maratono bėgimą, Eurovizijos konkursą – reikia atitinkamai pasiruošti. Ir tie, kurie siekia aukštų rezultatų, po spalvotomis starto podiumo nuotraukomis slepia daug juodo paruošiamojo darbo.
Norite statyti šį pavasarį ir dar kokybiškai – tam reikėjo ruoštis. Nuo praeito pavasario.
Pasiruošimo laikas kiekvienu atveju yra skirtingas, bet preliminariai, norint skirti pakankamai laiko kokybiškam bendravimui ir projektavimui, reikia planuotis apie 6 mėnesius. Po to, kai projektas baigtas ir statytojo patvirtinamas, prasideda projekto derinimo su valstybinėmis institucijomis laikas. Jis, vėl priklausomai nuo situacijos, gali trukti nuo 2 iki 3 mėnesių. Kol institucijos tikrina projektą, galima rengti statybos sąmatas, konkursuotis ir sukirsti rankomis su statybininkais.

9 mėnesiai
Tai yra protingas laiko tarpas kokybiškam namo projektui parengti ir pasiruošti statyboms.
Jei taip padarytumėte, suradę gerus statybininkus ir pradėję statybas kitą pavasarį, Kalėdas švęstumėte naujame name. Tai būtų pats geriausias laiko ir pinigų taupymo būdas – gerai pasiruošti ir greitai pastatyti. Deja, dažnu atveju vyksta atvirkščiai – projektavimui ir pasiruošimui laiko skiriama minimaliai, o po statybų purvą braidoma ilgai.

Grįžtant prie to pono, kuris vis dar ieško architekto. Jūs jį rasite, bet rasite tokį patį, kaip ir Jūs pats – bėgantį, lekiantį ir nieko nespėjantį. Jam reikia Jūsų avanso. Vėliau bus kaip visada. Vėluos. Atostogaus. Nekels ragelio. Norėsis tik viso gero.

Autorius

Darius